W jaki sposób odnajdziemy odpowiedni żłobek? – Miasteczko Wilanów i inne dzielnice Warszawy

Pod koniec urlopu macierzyńskiego, nie zawsze mamy kolejno możliwość urlopu wychowawczego. Dodatkowo, często także nikt z rodziny nie jest w stanie pomóc nam w tej sytuacji, dlatego wahamy się między zatrudnieniem niani, a posłaniem dziecka do żłobka. W wielu wypadkach, o wiele lepszym rozwiązaniem okaże się żłobek, natomiast dość ciężko jest wybrać ten najlepszy. Istnieje bowiem mnóstwo elementów, na które należy zwrócić uwagę. Będzie to przecież miejsce, gdzie nasza pociecha zacznie spędzać większość dnia.

Jeżeli chodzi o prowadzenie żłobków, ostatnimi czasy mamy do czynienia z ciągłymi zmianami przepisów, które tego dotyczą. Niestety, aczkolwiek co jakiś czas słyszy się w mediach o tym, że wiele instytucji tego typu prowadzone są nieodpowiednio. W związku z tym, rodzice zobowiązani są do sprawdzenia konkretnej placówki, czy ta aby na pewno prowadzona jest zgodne z przepisami. Najlepiej wstępnie poszukać w Internecie, a posłuży nam do tego chociażby wyszukiwarka. Wprowadźmy do niej odpowiednie hasło, np. żłobek miasteczko Wilanów, a wyniki wyszukiwania podsunął nam listę rekomendowanych placówek. Warto wiedzieć, że i tak będziemy musieli je dokładnie sprawdzić.

Jakie kwestie będą najistotniejsze podczas wyboru odpowiedniego żłobka?

Wpis do rejestru

Należy wiedzieć, że rejestr będzie prowadzić miasto bądź gmina. Co więcej, aby sprawdzić czy dana placówka żłobkowa jest obecna w owym rejestrze, wcale nie ma potrzeby udawać się do konkretnego urzędu. Rejestry powinny być udostępnione w sieci, a znajdziemy je chociażby na stronie internetowej Ministerstwa. Aby uzyskać stosowny wpis na taką listę, żłobek oraz klub malucha muszą spełniać wymagane normy, a są to: opinie straży pożarnej oraz sanepidu, odpowiednia liczba i rodzaj pomieszczeń, a także spełnienie wymogów lokalowo-sanitarnych. Dzięki obecności w owym rejestrze, możemy mieć pewność co do tego, że konkretny budynek został odpowiednio skontrolowany pod tym kątem.

Wykwalifikowany personel

Najlepiej, jeśli opiekunami w żłobkach są osoby, które posiadają ukończone studia wyższe. Może być to edukacja wczesnoszkolna, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza lub wychowanie przedszkole. Okazuje się, że pomocne będą również kwalifikacje pielęgniarki, położnej oraz opiekunki dziecięcej. Przepisy jednak jasno nakazują, aby zatrudniać jedynie te osoby, które mają za sobą przynajmniej 280 – godzinne szkolenie, bądź też posiadają chociaż dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do trzeciego roku życia.

Odpowiedni stosunek do rodzica

Chodzi tu przede wszystkim o to, aby dany żłobek nie miał nic do ukrycia, a możliwością było dojście do wszystkich jego elementów funkcjonowania. Najlepiej, jeśli to rodzic może wejść razem z dzieckiem do sali, nawet w innej porze niż jest to w zwyczaju. Bardzo istotna będzie zatem pierwsza wizyta, kiedy to rodzic ma szansę zadać pytania na tematy, które go nurtują. To bardzo ważne, aby pracownicy mieli czas i ochotę na rozwianie naszych obaw już na samym początku, gdyż później komunikacja może okazać się utrudniona. Tak naprawdę, istotne będą nasze odczucia na temat panującej tam atmosfery, ale również to, jak odbiera to nasza pociecha.

Opinie innych rodziców

Jak wiadomo, wszelakie firmy, placówki i instytucje posługują się zarówno stronami internetowymi, jak i ulotkami, aby przekazać jak najwięcej informacji dotyczących swoich ofert. W przypadku żłobków, będą to opisy na dotyczące tego, w jaki sposób rozwija swoich podopiecznych dana placówka. Nie ma jednak silniejszego przekazu, niż informacje z pierwszej ręki, których mogą dostarczyć nam nasi bliscy, czy też znajomi. Zawsze możemy zajrzeć na fora internetowe, które skupiają rodziców posyłających swoje dzieci do żłobka. Użytkownicy zapewne chętnie podzielą się z nami opiniami, a także odpowiedzą na wszelkie pytania, które mogłyby nas w jakikolwiek sposób nurtować.

Author: bbartek